Уривки з книги Галини ЛОЗКО " БОГИ КОЛА СВАРОЖОГО"
Українським малятам, а також їхнім мамам і татам про українські Свята.
Київ, "Сварог", 1999

Що таке Коло Свароже?

В дуже давні часи, може сім чи навіть десять тисяч років тому, землю, яка тепер має назву Україна, зеселили люди, які займалися збиранням рослин, плодів, ягід, полювали на диких звірів, а згодом почали обробляти землю й вирощувати жито, пшеницю, навчилися пекти хліб, добувати глину й ліпити посуд, розмальовуючи його чудернацькими узорами, створили прядку і ткацький верстат, щоб прясти нитки й ткати полотно, з якого шили одяг. Вони уважно спостерігали за навколишнім світом, пізнавали закони природи, життя рослин і тварин, рухи небесних світил - сонця, місяця й зірок.
Люди помітили, що після дня настає ніч, а за нею знов настає день і так без кінця... Вони побачили, що місяць протягом 29 днів міняє свій вигляд - від тоненького серпа до повного кола і знов до тоненького серпа, тільки повернутого в інший бік, подібного до нашої літери С. За зміною форми місяця навчилися рахувати час. Зміна літа і зими також навчила людей любити сонце, тепло і боронитися від зимового холоду, будуючи теплі житла з печами, в яких готували їжу, випікали хліб. Домашнє вогнище стало домашньої святинею. Вогонь обожнювали так само, як літнє лагідне сонечко, яке дає тепло Землі і людям.
Прихід Весни завжди зустрічали урочисто, з піснями й веселощами, іграми, танцями, якими славили Сонечко, бо його вважали небесним вогнем. Люди вже знали, що саме з приходом тепла настає нове літо, починається нове Коло природи. Так само восени прощалися з літнім теплом, бо взимку сонечко хоч і світить, та не гріє. І знов темними довгими зимовими вечорами вони не переставали мріяти про літнє Сонце, світлі теплі дні, буяння зелені, квітів, врожаю плодів, овочів, ягід. Всі погодні зміни в природі люди не тільки помічали, але й надавали їм спеціальні імена. Так виникли назви місяців, утворився календар.
Згодом кожному місяцю надали свого Божественного покровителя - Бога-захисника. Так протягом багатьох віків склалася ціла система Кола Небесного, яке в інших народів має назву Круга Зодіаку, і де такими покровителями місяців є сузір'я, що мають назви тварин. Нині ці назви зодіакальних сузір'їв знають мабуть усі дорослі й діти. Але ця традиція чужоземна. Наші ж Пращури мали свій "зодіак", який називали Колом Сварожим від імені найстаршого Бога, покровителя Неба, Творця Всесвіту Сварога. Ця книжка й познайомить вашу родину з нашими праукраїнськими Богами Кола Сварожого та святами, що здавна влаштовують на їхню честь.


СВАРОЖИЧІ
Березень - Лада
Квітень - Ярило
Травень - Дажбог
Червень - Купайло
Липень - Перун
Серпень - Спас
Вересень Світовид
Жовтень - Мокоша
Листопад - Доля
Грудень - Род
Січень - Дана
Лютий - Велес